X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
حـیــات
 

پاسخ امام به تحریم اقتصادی غرب

در ماه های آغازین عمر انقلاب اسلامی و پس از تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ایران، موج نخست تحریم های ضدایرانی آغاز شد. موضع امام خمینی(ره) اما غرب را غافلگیر کرد.


ایشان در 25 آذر ماه سال 1358 در جمع پاسداران اینگونه پاسخ غرب را دادند: ما از این به بعد دیگر اجازه نخواهیم داد که اجانب در مملکت ما بیایند و آقایى کنند به ما. ما خودمان هستیم. هر چه هم مى‏خواهند آنها فشار بیاورند و نقشه بچینند براى اینکه محاصره اقتصادى بکنند. ما از محاصره اقتصادى باکى نداریم. علاوه، مگر دنیا تابع آقاى کارتر است که وقتى که بگوید باید محاصره اقتصادى بشود، همه دنیا بگویند چشم! ما محاصره اقتصادى مى‏کنیم. این از اشتباهاتى است که این ابرقدرتهاى خالى از عقل مى‏کنند که خیال مى‏کنند حالایى که من یک قدرتى دارم تمام مردم، تمام عالم تابع من هستند. حتى در مملکت خودشان هم، در همان پستهاى وزارتشان هم با ایشان موافقت ندارند و ایشان را تقبیح مى‏کنند. و ایشان را باید از صحنه سیاست خارج کنند.

امام راحل 3 روز بعد در مصاحبه ای با حسنین هیکل، نویسنده و روزنامه نگار مصرى، همان موضع را تکرار و این تصور را بی اساس دانستند که «محاصره اقتصادى» از طرف آمریکا همه درها را به روی ایران می بندد: این هم از آن خیالاتى است که ایشان کردند پیش خودشان. در آن کاخ سفید قهوه خوردند و یا اگر مى‏خوردند و پاهایشان را روى هم انداختند این فکر را کردند. ما پیشمان این حرفها مطرح نیست. ما این را گفتیم که ما خودمان از این زمین خدا، روزى خودمان را در مى‏آوریم. و علاوه کى گوش مى‏دهند مردم به این حرفها؟ دولت خودشان هم در یکى دو دفعه تا حالا دو سه دفعه تا حالا گفته‏اند که این حرف صحیح نیست.

امام راحل 3 روز بعد در مصاحبه ای با حسنین هیکل، نویسنده و روزنامه نگار مصرى، همان موضع را تکرار و این تصور را بی اساس دانستند که «محاصره اقتصادى» از طرف آمریکا همه درها را به روی ایران می بندد

با این حال تبلیغات گسترده غرب برای ترساندن ایران اسلامی از تحریم اقتصادی با قدرت ادامه یافت؛ اما موضع مردم و امام امت همان بود که بود. امام(ره) روز 10 دی ماه در جمع روحانیون ارومیه تصریح کردند: اگر ما را محاصره اقتصادى بکنند ما فعالتر مى‏شویم. به نفع ما هست. محاصره بکنند ما را، از این هم هیچ نترسید. از این دشمن؛ دشمنى که آمده در داخل ما و ما را مى‏خواهد از داخل فاسد کند، این ترس دارد که ما به جان هم بیفتیم، من شما را لعن کنم، خداى نخواسته شما من را لعن کنید، و ملت با صورتهاى مختلف، حزبهاى مختلف، جمعیتهاى مختلف [در برابر هم قرار بگیرند].

حضرت امام خمینی(ره) در وصیت نامه سیاسی الهی خویش هم ضمن تاکید بر استقامت تا رهایی از وابستگی ها به کشورهای دیگر،‌ تصریح نموده اند: این جنگ وتحریم اقتصادی و اخراج کارشناسان خارجی ، تحفه ای الهی بود که ما از آن غافل بودیم . اکنون اگر دولت و ارتش کالاهای جهانخواران را خود تحریم کنندو به کوشش و سعی در راه ابتکار بیفزایند، امید است که کشور خودکفا شود و از دریوزگی از دشمن نجات یابد.

 
آمار وبلاگ
تعداد بازدیدکنندگان: 18445